> Christian McBride z nowym albumem „New Jawn”

Kiedy pochodzący z Filadelfii basista Christian McBride przybył do Nowego Jorku w 1989 roku jako student prestiżowej szkoły Juilliard, zdobył przydomek „Chrzestny syn groovu„, a jego potencjalne możliwości były nieograniczone. Dziś, z ponad trzema setkami sesji nagraniowych w roli sidemana i jedenastoma uznanymi przez krytyków albumami jako lider, króluje jako „władca niższych częstotliwości„. McBride jest wpływowym i wszechobecnym basistą swojego pokolenia, o czym świadczy prowadzony przez niego kwintet Inside Straight, big band, trio i współpraca z wszystkimi od Jamesa Browna, Pat Metheny’iego, Chicka Corea i Wyntona Marsalisa po Stinga, The Roots, Bruce’a Hornsby’ego i Paula McCartneya.

Trębacz Josh Evans, perkusista Nasheet Waits, saksofonista Marcus Strickland i oczywiście Christian McBride tworzą kwartet New Jawn. Co zaskakujące, nie ma w tym projekcie instrumentu harmonicznego.

Wydawnictwo zespołu jest już dostępne od 26 października nakładem Brother Mister Productions, nowego labelu działającego w ramach wytwórni płytowej, z którą współpracuje od lat, czyli Mack Avenue Records.

W opisie zamieszczonym przez portal bassplayer.com czytamy:

Nazwijcie coś „jawn” (slangowe, ogólne określenie osoby, miejsca lub rzeczy – przyp. BeatIt) w Filadelfii, a wszyscy będą wiedzieć, że cokolwiek mówicie, ma pewien cenny skarb, ogromną dawkę duszy i sporą dawkę tego, co w Mieście Braterskiej Miłości jest znane jako „atty-tood.” („postawa” – tłumacz. Beatit). „New Jawn” Christiana McBride’a ma to wszystko i wiele więcej!”

Posłuchajcie sami!

BASSPANY!

żródło: KNKX Public Radio

foto: originsjazz.org