> Geddy Lee: foto album „Big Beautiful Book of Bass”

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych basistów na świecie – Geddy Lee (syn polskich emigrantów, współzałożyciel zespołu Rush) wydaje książkę (Big Beautiful Book of Bass) o rzadkich i historycznych gitarach basowych ze swojej kolekcji.

Zdjęcie: https://www.cygnus-x1.net

„Nic dziwnego, że prędzej czy później zaszyłem się w przysłowiowej króliczej norze vinatge’owych gitar basowych” – powiedział Geddy Lee (wypowiedź pochodząca ze spotkania prasowego na temat nadchodzącej książki.)

Po 7 latach zbierania informacji i poszerzania swojej kolekcji instrumentów, we współpracy z Richardem Sibbaldem (fotografem celebrytów) postanawia wyjść przed szereg i opowiedzieć światu, o swojej pasji, czyli basówkach, które przyczyniły się do rozwoju tego instrumentu.

W książce znajdziemy 250 gitar – tych, które jeździły z Nim po świecie i tych, na których ledwo grał. Kolekcja obejmuje instrumenty z lat 50. do lat 80. ubiegłego wieku. Geddy opowie w książce ze szczegółami o tych gitarach, które z Nim podróżowały na trasie R40 z zespołem Rush, oraz tych które „zostawił w domu”. Przedstawi nam również w jaki sposób je ustawiał do pracy na scenie i w studio, na przestrzeni swojej wieloletniej kariery. W książce znajdą się także wywiady z takimi osobistościami jak: John Paul Jones(Led Zeppelin), Bill Wyman (Rolling Stones), Robert Trujilo (Metallica), Adam Clayton( U2 ), Bob Daisley, Les Claypool (Primus), Jeff Tweedy( Wilco) oraz innymi muzykami. Kolega z zespołu Geddy’ego, Alex Lifeson (który choruje ostatnio na artretyzm) napisał notkę wstępną do książki.

Fani zespołu Rush mogą natomiast biec do sklepów ponieważ zespół przygotował zabawki we współpracy z firmą Funko Pop. Zabawkowy Geddy, ma na sobie białe kimono z czerwonymi smokami na piersiach, a Neil Peart stylowy wąsik rodem z lat 70.

Źródło:

https://www.harpercollins.com/9780062747839/geddy-lees-big-beautiful-book-of-bass/
http://ultimateclassicrock.com/geddy-lee-bass-book/
https://www.billboard.com/articles/columns/rock/8468269/geddy-lee-big-beautiful-book-of-bass-release-date-details