> Hadrien Feraud na Bass&Beat Festival 2018

Znamy już line-up tegorocznej edycji Bass&Beat Festival. Jednym z zaproszonych gości jest basista największego światowego kalibru – Francuz Hadrien Feraud. 

W poniedziałek na naszej grupie fejsbukowej o nazwie BASS PANY zamieściliśmy kompilację kilkunastu solówek tego wirtuoza. Dla tych, którzy nie wiedzą o kim mowa, przedstawimy Wam w pierwszej kolejności słownie a następnie obrazowo-dźwiękowo jego postać.

foto: abstractlogix.com

Hadrien Feraud to jeden z najbardziej rozpoznawalnych basistów młodego pokolenia. Jak większość wirtuozów gitary basowej podaje, że jego największą basową inspiracją był Jaco Pastorius. Jego rodzice są muzykami i z racji tego Feraud od dziecka osłuchiwał się z prawie każdym gatunkiem muzycznym, od rock and rolla i bluesa, przez funk, R&B, new wave, aż po jazz. W wieku 8 lat zaczął uczyć się grać na gitarze, a jego nauczycielem był ojciec. Mając zaledwie 10 lat Hadrien chwycił po raz pierwszy za basówkę, a także rozpoczął spisywanie linii basowych z nagrań takich artystów i zespołów jak: Earth,Wind and Fire, The Police, Erica Claptona, Steviego Wondera, Michaela Jacksona, Prince’a, Chica, Donalda Fagen, ZZ Top, Alanis Morissette, Sheryl Crow, Kool and the Gang, artystów z kręgu wytwórni Motown, a później także Weather Report, Chicka Corea’i, Johna McLaughlina i Herbiego Hancocka. W wieku 12 lat otrzymał kopię koncertu Jaco Pastoriusa i, choć do tego momentu był bardziej zainteresowany grą na perkusji, to po obejrzeniu koncertu stracił głowę dla uwielbianego przez nas instrumentu, jakim jest gitara basowa. 

Hadrien Feraud poświęcił się w dogłębnym badaniom gitary basowej analizując techniki takich mistrzów jak: Jaco Pastorius, James Jamerson, Bernard Edwards, Nathan East, Christian McBride, Victor Bailey, Anthony Jackson, Skúli Sverrisson, Gary’ Willis, Matthew Garrison, Richard Bona, Linley Marthe i Jeff Berlin.

Ten, kto kiedykolwiek zgłębiał styl Jaco Pastoriusa i Hadriena wie, że wpływ tego pierwszego na francuskiego wirtuoza jest bardzo słyszalny w jego grze na basie. Komplementem dla Feraud niech będzie fakt, że dźwięki wywodzące się od Pastoriusa przerobił na tak zwaną własną modłę. To się chwali, ponieważ nie jest sztuką być czyjąś kopią (nawet idealną). Sztuką jest odnaleźć również własne, że tak się wyrazimy „mojo” w tym, czym się inspirujemy.

Hadriena Feraud głównie możemy znać ze współpracy z legendą jazz-fusionowej gitary Johnem McLaughlinem, którego fanom tego gatunku muzycznego nie trzeba przedstawiać. Oprócz współpracy z tym artystą, francuz współpracował także między innymi z takimi artystami jak: Chick Corea, Lee Ritenour, Hiromi Uehara, Billy Cobham, Gino Vanelli, Jean-Luc Ponty, Dean Brown oraz Jada Pinkett Smith.

Posłuchajcie sami, jak ogromnym warsztatem posługuje się Hadrien Feraud. Nagranie pochodzi z siedziby naszej rodzimej gitarowej manufaktury, Mayones Guitars.

 

Organizatorzy imprezy zapraszają do wzięcia w niej udziału w taki oto sposób: „Wszystkich muzyków, a w szczególności basistów i perkusistów zapraszamy na warsztaty, które poprowadzą Hadrien Feraud i Michael Mitchell z zespołu Spirit Fingers. Tematyka warsztatów obejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące gry sekcji rytmicznej. Będzie o rytmie, brzmieniu, budowaniu groove’u, czy improwizacji. Dowiecie się co i jak ćwiczyć, żeby osiągać maksymalne efekty, jak rozwijać kreatywność i poczucie rytmu, jak unikać błędów. Warsztaty połączone z prezentacją będą prowadzone wspólnie z Gregiem Spero i Dario Chiazzolino.”

Termin8 grudnia od godz. 15:00 do 16:30
Miejsce: sala kameralna Impart, ul. Mazowiecka 17, Wrocław
 

Cena biletów: 20 – 30 zł (dla posiadaczy karnetów na festiwal wejście na warsztaty jest bezpłatne).

Ponadto, program festiwalu przewiduje następujące wydarzenia: warsztat rytmiczny prowadzony przez Piotra Gospodarczyka, koncert grupy Paderevsky Orchestra, koncert brytyjskiej wokalistki Yazmin Lacey. Wystąpi również zespół MOA (wielki zwycięzca Opolskich Debiutów 2017).

Oprócz warsztatów, 7 grudnia (czyli dzień wcześniej) będziemy mogli posłuchać Hadriena Feraud w kwartecie Spirit Finger, który będzie mu także akompaniować na prowadzonych przez basistę warsztatach. W skład zespołu wchodzą:

  • Greg Spero – fortepian, instrumenty klawiszowe
  • Dario Chiazzolino – gitara elektryczna
  • Hadrien Feraud – gitara basowa
  • Mike Mitchell – perkusja
  • Laura Adel – wizualizacje

Bass&Beat Festival 2018 zapowiada się bardzo ciekawie. Z ogromną chęcią dowiemy się, co ma do przekazania ten „bóg” gitary basowej.

Więcej informacji na fan page’u festiwalu: Bass&Beat Festival 2018

BASSPANY!

foto: bassandbeat.pl/pl/