> Pol’and’Rock Festival 2018 od basowej kuchni: Grzegorz Książkiewicz (Snowman)

Na nowym starym festiwalu Pol’and’Rock Festival (dawniej Przystanek Woodstock) spotkaliśmy się z basistami niektórych zespołów występujących na tej imprezie. Jednym z Nich jest basista zespołu Snowman – Grzegorz Książkiewicz.

Grzegorz Książkiewicz: Cześć! Pyta… To znaczy, ty pytasz, a ja odpowiadam, tak?

gitarabasowa.beatit.tv: Tak. Dlaczego się dzisiaj tutaj spotkaliśmy? Co tutaj robisz?

Grzegorz Książkiewicz: Tak się złożyło, że trzymam właśnie instrument, na którym będę tu dzisiaj grać i którego będę używał w jednym utworze. Taki, że tak powiem, stary ale jary Hohner. Bardzo zgrabny i dobrze wykonany instrument. Oprócz tego, Fender Jazz Bass American Deluxe. Jeden pasywny, drugi aktywny. Zobaczymy jak to będzie, jak zabrzmi na scenie.

gitarabasowa.beatit.tv: Tutaj widzę kostki. Zobaczmy, jakie to ciekawe rzeczy. Stroik – bardzo ważna rzecz.

Grzegorz Książkiewicz: Tak. Gram właściwie na dwa stroiki i działa to doskonale. Jest to tak zwany backup, mam włożone baterie, bo nie wszędzie jest prąd. EBS MultiComp – bardzo dobry kompresor i limiter przy okazji. Jest też syntezator basowy BOSS – stara rzecz, ale bardzo dobra. Generalnie na rynku pojawił się jeszcze BOSS SYB-5 z możliwością modulacji pedałem ekspresji, ale ludzie generalnie wolą ten. Też go wolę, jest ok. Swollen Pickle – przester po prostu, tłusty, taki chamski, bezczelny. Właściwie jest to przester używany bardziej przez gitarzystów, ale po wielu próbach znalezienia czegoś, co mi będzie pasować do basu, ten jest zajebisty po prostu. Ma fajny charakter, nie ma takiego jakiegoś crunchu, który występuje, powiedzmy, w jakiś metalowych kapelach. Jest dziwakiem i to mi pasuje.

I Ampeg. Dzisiaj jest Classic, a na co dzień SVT 3 Pro, który jest spięty z takim trochę dziwnym zestawem. Tutaj są głośniki 4×10 z „gwizdkiem”, ale normalnie używam 10 EBS na neodymie, a druga paczka to 12 Handboxa na ferycie i tworzą taki zestaw. Dlaczego jest taki zestaw? Bo jest po prostu lekki. Jedna paczka waży 10,5 kg, a druga chyba 11,5 kg, więc generalnie biorę i wchodzę.

gitarabasowa.beatit.tv: I za to Cię lubimy (śmiech)